„Noc w bibliotece dla klas 1-3” odbyła się 15 listopada i zgromadziła ponad czterdziestoosobową grupę, żądnych przygód, bardzo młodych ludzi.

   Czekało na nich wiele niespodzianek, zagadek, nowych odkrywczych wrażeń ...doświadczenia kulinarne i nie tylko takie.

   Pani Bernadeta Błasiak uchyliła przed dziećmi rąbka tajemnicy związanej z tajemną wiedzą jaką kryją w sobie nauki ścisłe takie jak np. fizyka czy chemia. Prowadzone przez nią doświadczenia na długo zapadną w pamięci niejednego uczestnika.

    To, że czytanie może być bardzo atrakcyjne, udowodniła pani Iwona Nowak. Zagadki, rebusy, quizy, krzyżówki, puzzle, układanki miały jeden cel – przybliżyć dzieciom bohaterów najciekawszych książeczek. Jednym z nich był Kubuś Puchatek, a towarzystwa dzielnie dotrzymywali mu bohaterowie baśni H. Ch. Andersena.

    Noc w bibliotece jest zawsze pełna zagadek i tajemnic, ale tym razem zmysły uczestników pobudzone zostały w sposób dość nietypowy... Z klasy pani Ewy Wrony, gdzieś tak koło północy, zaczęły dobiegać smakowite zapachy. Okazało się, że to zajęcia kulinarne, podczas których powstały dwa przepyszne ciasta oraz... tryptyk malarski „Niebo nocą”, który od tej pory, zdobi klasę nr 43 ZSP w Baborowie.

    Były doświadczenia, były zagadki, artystycznie też można było się wykazać. W końcu nadeszła pora na odrobinę zabawy w sali doświadczania świata. Dzieci z ciekawością oglądały zgromadzone tam przedmioty np. lampy o różnych kształtach i kolorach, kolumnę bąbelkową, kaskadę światłowodową, panele interaktywne, klepsydry i pojemniki z kolorowym żelem. Odpoczywały na wygodnych pufach lub tworzyły z nich labirynty i przeszkody..., a potem wyczerpane mnogością doświadczeń i wrażeń, zasnęły, ale już na sali gimnastycznej, w swoich śpiworach, pod kocykami i w towarzystwie ukochanych pluszaków.

    Tak w dużym skrócie wyglądała „Noc w bibliotece dla klas 1-3”.

                Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP w Baborowie


 

 

 

     „Czytanie łączy pokolenia” pod takim hasłem odbył się w naszej szkole pierwszy „Literacki wieczór rodzinny”. Akcja skierowana była do dzieci klas 4-8 SP i ich rodziców. Punktem wyjścia do wszystkich zaproponowanych rozgrywek była lektura C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii”. Aby uatrakcyjnić zajęcia wykorzystano elementy grywalizacji. Drużyny, składające się głównie z przedstawicieli rodzin, wykonywały poszczególne zadania np. literackie trimino. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ większość uczestników nie znała tej zabawy. Zdolności detektywistyczne przydały się podczas rozkodowywania zaszyfrowanych pytań, a uzdolnienia manualne i plastyczne przy wykonaniu lapbooka. Największe emocje wzbudził jednak literacki Kahoot. Quiz, w którym w ściśle określonym czasie, należało z podanych odpowiedzi wybrać jedną, prawidłową.

    To tylko kilka, z zaproponowanych uczestnikom wieczoru, form zabawy. Impreza trwała kilka godzin. Uczestnicy z przyjemnością rywalizowali ze sobą
i rozwiązywali zagadki. Przede wszystkim jednak, wyraźnie było widać wzajemną współpracę członków poszczególnych drużyn.

   Głównym celem „Literackiego Wieczoru Rodzinnego” była promocja czytelnictwa i wzmocnienie więzów rodzinnych oraz dążenie do tego, aby książka stała się tematem rozmów, łączącym rodziców i dzieci.

 Iwona Nowak, Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP w Baborowie

 

 

 

Czwarta odsłona projektu „…bo my mamy zdolne mamy…”

realizowanego w klasie I a.

     Jesień to pora roku, która wszystkim kojarzy się z kolorowymi liśćmi, powiewem wiatru i darami natury, które zbierane i przechowywane w odpowiedni sposób przypominają nam o lecie, przemijającym czasie i dodają smaku i aromatu długim wieczorom jesiennych i zimowych dni. W naszej szkole, w taki piękny jesienny dzień pojawiła się mama naszej, klasowej Zuzi, która „wystąpiła” w czwartej odsłonie projektu realizowanego z moimi dziećmi „…bo my mamy zdolne mamy…” i poprowadziła zajęcia plastyczne szkicowania martwej natury węglem. Tego dnia korytarz naszej szkoły zamienił się w pracownię, w której stanęły prawdziwe sztalugi, a dziewczynki i chłopcy mogli poczuć się jak prawdziwi artyści. Pod profesjonalnym okiem dzieci szkicowały i nadawały drugie „życie” darom, które pozostawiła dla nas przyroda. Zanim powstały piękne, niecodzienne prace, dzieci poznały technikę szkicowania węglem i krok po kroku według instrukcji Pani Pauliny wykonywały swoje zadanie. Mama Zuzi tak ciepło i serdecznie poprowadziła warsztaty, że wszystkie dzieci były zachwycone swoimi dziełami, które ozdobiły naszą, klasową wystawę, a za wspólnie spędzony czas odwdzięczyły się słodkim uśmiechem, brawami, słowami „to był udany dzień” oraz wręczyły podziękowanie przygotowane wraz ze swoją wychowawczynią. Mama Zuzi na co dzień pracuje z dziećmi w Gminnym Ośrodku Kultury w Baborowie i pomysłowo oraz z wielkim zaangażowaniem wykonuje swoją pracę.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Pani Paulinie Hamelusz za zaangażowanie w życie naszej klasy, poprowadzenie kreatywnych warsztatów oraz podzielenie się swoją, piękną pasją. Te zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości a chwile, które spędziliśmy razem pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Nasz klasowy projekt i podejmowane działania o charakterze dydaktyczno- wychowawczym mają na celu zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji w ramach programu doradztwa zawodowego na poziomie edukacji wczesnoszkolnej.

 Ewelina Szwec- nauczycielka ZSP

 

 

 

Sukces Michalinki -uczennicy klasy Ia    

w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Strofy o Ojczyźnie”

     Choć do miana patrioty dorasta się całe życie to warto kształtować postawy dzieci już od najmłodszych lat oraz uwrażliwiać je na piękno ojczystego języka. W naszej szkole, każdego roku organizowane są konkursy recytatorskie o tematyce patriotycznej. W tym roku, w takim konkursie wzięła udział Michalinka Knapik, która w etapie szkolnym zajęła II miejsce i tym samym zakwalifikowała się do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie”, który odbył się 28 listopada 2019 roku w Głubczycach. Tam zachwyciła jurorów swoją interpretacją wiersza Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?” i w kategorii klas I-III zajęła II miejsce. Bardzo cieszę się z sukcesu mojej uczennicy, gdyż poziom tego konkursu był bardzo wysoki, a Michalinka była jego najmłodszą uczestniczką. Dziewczynka od pierwszych dni nauki w szkole wyróżnia się płynnością i wyrazistością mowy, wspaniałą dykcją oraz interpretacją recytowanych tekstów. Udział w tego typu konkursach jest dla dzieci wyzwaniem, kształtuje osobowość człowieka i uczy poprzez literaturę tego co najpiękniejsze i najwartościowsze w życiu. Jestem bardzo dumna z sukcesu mojej uczennicy i cieszę się chwilami, które spędziłyśmy razem podczas przygotowań do konkursu. Michalince oraz jej Rodzicom serdecznie GRATULUJĘ i życzę jeszcze wielu sukcesów na jej twórczej „drodze”!

Ewelina Szwec

IMG 2374mm

 

     Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię i siłę do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na zadaniach wykonywanych w szkole. „Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny- promujący zdrowe nawyki żywieniowe oraz podnoszący świadomość dotyczącą roli śniadania w diecie dzieci. Nasza szkoła również dołączyła się do tej akcji i 8 listopada uczniowie klas I-III przygotowywali zdrowe, drugie śniadanie. Tego dnia wychowawczynie rozmawiały z dziećmi na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe oraz o zasadach zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie uczniowie pod okiem swoich Pań przystąpili do tworzenia smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek z dostępnych produktów spożywczych. Tak przygotowane śniadanie uczniowie zjadali z ogromnym apetytem, a wykonane kanapki zachwycały swoimi kolorami i pomysłowymi kompozycjami.

Takie wspólne przygotowywanie śniadania okazało się świetną zabawą dla naszych uczniów, a ponadto okazją do pogłębienia wiedzy na temat istoty śniadań w diecie dzieci. Była to również okazja do integracji zespołów klasowych, a także lekcja kulturalnego spożywania posiłków. W przygotowaniach wsparli nas rodzice naszych uczniów, za co im serdecznie Dziękujemy! Podziękowania kierujemy również do Pani Izabeli Kurka za MOC zdrowej wiedzy, którą podzieliła się tego dnia z naszymi uczniami.

Koordynator akcji Ewelina Szwec oraz wychowawczynie klas I-III

 

 

plakat m

 

Ludzie z pasja m

 

Ogloszenie m

 

 

 

„Książka, myśl, słowo, uczucie, czyn…

Wszystko razem stanowi dopiero człowieka.”

Józef Ignacy Kraszewski

„Za to, że jednak i że pomimo….

za to, że sercem, za to, że z nami,

za dni zdobione szczęścia chwilami,

za tę cierpliwość z duszą rozdartą

i za tę wiarę, że jednak warto….Dziękujemy!”

….tymi, wspaniałymi słowami uczniowie naszej szkoły podziękowali swoim nauczycielom w Dniu Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli instytucji lokalnych. Za trud i odpowiedzialną pracę Burmistrz- Pan Tomasz Krupa oraz Dyrektorka szkoły- Pani Alicja Szuba wręczyli nauczycielom nagrody. Część artystyczną rozpoczęła Karolina Stanulewicz choreografią taneczno-akrobatyczną „Sobą być”. Następnie „głos” mieli najmłodsi uczniowie, gdyż zgodnie z tradycją naszej szkoły w Dniu Edukacji Narodowej odbywa się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci swoim zachowaniem i zaprezentowanym programem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły. Aktu pasowania na ucznia, symbolicznym ołówkiem, dokonała Pani Dyrektor Alicja Szuba. Uczniowie otrzymali Dyplomy Pasowania na Ucznia oraz flety i pędzle. Tę część pięknie zaśpiewaną piosenką „Przyjaciel wie” zakończyła Maja Stanulewicz. Sporo uśmiechu dostarczyły wszystkim gościom nasze uczennice Amelia Martynów i Kamila Pawula, które wystąpiły w scence „Monolog znerwicowanego ucznia”. A że to dzień radosny to radośnie tańcem dziewczyny ze szkolnego zespołu Flowers -choreografią taneczno- akrobatyczną „Zawsze Razem” -„zaprosiły” gości do wspólnego świętowania. Po części oficjalnej na najmłodszych uczniów w klasach czekały niespodzianki oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten czas wypełniony miłymi chwilami sprawił, że to szkolne wydarzenie jeszcze przez długi czas będzie okazją powrotu do wspomnień.

                                                                                 Ewelina Szwec i Iwona Nowak- nauczycielki ZSP


 
More Articles...
22658848
22796600