Nasz szkoła łączy tradycje z nowoczesnością. Drugi semestr uczniowie klasy drugiej rozpoczęli z nowym wyposażeniem sali lekcyjnej. Skomputeryzowany ekran dotykowy zakupiony dzięki środkom pozyskanym z programu AKTYWNA TABLICA wspiera, uczy i bawi drugoklasistów podczas wszystkich zajęć lekcyjnych. Rozbudowane funkcje tego urządzenia wykorzystujemy każdego dnia do pisania, rysowania, prezentacji multimedialnych, filmów i ćwiczeń interaktywnych. Dzieci chętniej utrwalają swoje wiadomości i umiejętności, wykorzystując nowe technologie informatyczne, które są już wszechobecne we współczesnym świecie, dlatego „poruszania” się w nim, musimy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Monitor jest dla drugoklasistów nowością, ale sprawia im wiele radości, a urozmaicone zajęcia dostarczają dzieciom nowych wrażeń i motywują do systematycznej nauki.

Ewelina Szwec

 

RATUJEMY ŻYCIE

Pod takim hasłem 25 maja 2018r. w ZSP w Baborowie odbyła się akcja „Dzień Ratownictwa”, której celem było propagowanie idei ratownictwa przedmedycznego, kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych, promowania honorowego oddawania krwi.

Uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach. Poznawali i utrwalali wiedzę na temat pracy służb ratowniczych podczas pokazów ratowniczych. Brali udział w konkursach:

w V Powiatowym Konkursie „Umiem Ratować” dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z powiatu głubczyckiego zajmując I miejsce,

w IV polsko-czeskich zawodach w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej zajmując III miejsce,

w konkursie „Rozpoznaj zagrożenie” prowadzonym przez Oddział Terenowy KRUS w Głubczycach,

w konkursie „Mistrz kierownicy”.

Promowali aktywność ruchową podczas towarzyskich polsko-czeskich rozgrywek sportowych. Zdawali egzamin na kartę rowerową.

Tworzyli prace pod hasłem „Drzewka życia”, „Jedz zdrowo, żyj sportowo i kolorowo”, „Oddaj krew do banku, Ty też możesz być na debecie”.

Promując zdrowie brali udział w biegach po zdrowie: „Strażnicy czerwonej krwinki”, „Krwiobieg” oraz przygotowali i zajadali pyszną i zdrową sałatkę owocową pod hasłem „Zdrowe jedzenie-zdrowa krew”.

Pod honorowym patronatem SANEPiD z Głubczyc w ramach działania „Dbamy o zdrowie” dzieci kształtowały nawyki zdrowego odżywiania, poznawały znaczenie wody, a okoliczni mieszkańcy mieli możliwość ćwiczenia umiejętności samobadania piersi z wykorzystaniem fantoma, prowadzone przez pracownika Sanepid.

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Baborowie odbyło się działanie promujące czytelnictwo pod nazwą „Czytam do ostatniej kropli krwi”.

Podczas Dnia Ratownictwa odbyła się zbiórka krwi prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.

 

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za oddaną krew.

 

Za okazaną pomoc, wspieranie naszych szkolnych działań ogromnie dziękujemy służbom ratowniczym:

strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Baborowa oraz z Powiatowej Straży Pożarnej z Głubczyc,

ratownikowi medycznemu z Oddziału Ratunkowego Szpitala z Kędzierzyna-Koźla,

ratownikom z Oddziału Terenowego WOPR z Kędzierzyna- Koźla,

szkolnejpielęgniarce.    


Dziękujemy bardzo:  pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głubczycach, Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach, Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Baborowie, Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie.

 

 

 

 

 Wystep Zespolu_Perla_m

 

W piątek 18 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. To właśnie w tym dniu, podczas uroczystej akademii poświęconej naszemu Patronowi - Janowi Pawłowi II, ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego „Promieniowanie Ojcostwa”.

Konkurs na projekt znaczka pielgrzymkowego Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbywa się w naszej szkole co roku, ale za każdym razem pod innym tytułem.

Tym razem, wprowadziliśmy dodatkowo drobne zmiany organizacyjne, które wynikały z wniosków pokonkursowych z lat ubiegłych. Otóż po raz pierwszy uczestnicy konkursu zmagali się z tematem pracy „na żywo” w szkole, wykonując projekty wybraną techniką plastyczną w swoim towarzystwie, pod czujnym okiem nauczyciela plastyki.

Promieniowanie naszego Patrona dało się odczuć podczas twórczych zmagań. Świadczyły o tym nie tylko magiczna, radosna atmosfera, ale też wspaniały wynik pracy.

Proszę spojrzeć jak 27. kwietnia tego roku powstawały prace:

Kolejną zmianą, jaką wprowadziliśmy w tym roku, było stworzenie JURY z całej społeczności szkolnej. Głosować mógł każdy uczeń, nauczyciel, pracownik, rodzic i każda osoba, która zetknęła się z pracami uczniów. Ilość oddanych dobrowolnie głosów świadczy o tym jak wielką Rodziną jesteśmy i jak Jan Paweł II stale nas jednoczy. Dziękuję Szacownemu Jury!

Oto wyniki konkursu:

Kategoria klas 1-3

Miejsce 1. Zuzanna Olejnik (3a)

KLASY 1-3 PSP (4) m

2. Zuzanna Pytel (2a) i Zuzanna Kozorys (3b)

KLASY 1-3 PSP (3) m

KLASY 1-3 PSP (10) m

3. Helena Ćwikłowska (2a)

KLASY 1-3 PSP (5) m

Kategoria klas 4-7

Miejsce 1. Weronika Hipnarowicz (7b)

KLASY 4-7 nr21_m

2. Jan Lechoszest (5a)

KLASY 4-7 nr23_m

3. Paulina Węgrzyn (7b)

KLASY 4-7 nr20_m

Kategoria klas gimnmazjalnych

Miejsce 1. Weronika Drążek (2a)

GIM nr1 m

2. Aleksandra Jakubowska (2a)

GIM nr2 m

Projekty znaczków Weroniki Hipnarowicz i Weroniki Drążek zostały wysłane na ogólnopolski etap konkursu – proszę o trzymanie kciuków, aby wygrał znaczek z naszej szkoły, bo wtedy stanie się on logo XVIII Pielgrzymki Rodziny Szkół im.Jana Pawła II na Jasna Górę w październiku br.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za piękną, zaangażowaną pracę i gratuluję wyniku.

Czekam na Was także w różnych konkursach plastycznych.

Elżbieta Olejnik

 

Plakat konkurs m

Głosowanie w konkursie zakończone!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili chwilkę na oddanie głosu w naszym konkursie.

 

Światowy Dzień Ziemi, obchodzony na całym świecie 22 kwietnia każdego roku, wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. W tym dniu na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Tegoroczne hasło akcji brzmiało: „Walczymy z plastikowymi zanieczyszczeniami planety”.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego również mieli możliwość uczestniczyć w tym wydarzeniu. Apelu z okazji Dnia Ziemi odbył się 25 kwietnia na sali gimnastycznej, rozpoczęło go krótkie wprowadzenie o historii tych obchodów w Polsce i na świecie. Następnie wręczono nagrody za udział w konkursach o tematyce ekologicznej. Laureatami konkursu wiedzy ekologicznej zostali: Rafał Mądry – gimnazjum oraz Monika Załuska – szkoła podstawowa. Zwycięzcami konkursu na plakat ekologiczny zostali: Agnieszka Krybus – gimnazjum oraz Oskar Tatura – szkoła podstawowa. Pani Anna Rozłucka - Jankowska wręczyła również nagrody w konkursie na zakładkę do książki oraz w konkursie zatytułowanym „Przyłapani na czytaniu”. Kolejnym punktem apelu były występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił Oskar Tatura, który zaśpiewał utwór w języku angielskim „Faded”. Następnie uczniowie klasy Va, którzy zostali przygotowywani przez panią Mariolę Litwinowicz, przedstawili scenkę, dotyczącą problemu przestrzegania ekologii i ochrony środowiska w naszym otoczeniu. Na zakończenie apelu wystąpili uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, prezentując przedstawienie „Zielony kapturek i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie poruszało problem dbania o przyrodę oraz konieczność segregacji śmieci i ich recyklingu. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Dzień Ziemi skłania nas do pochylenia się nad przyszłym losem naszej planety i jest świetną okazją do tego by zdać sobie sprawę, że tylko od nas samych zależy w jakim świecie będziemy żyć. Dlatego też powinniśmy na co dzień starać się dbać o środowisko, a nie tylko jeden dzień w roku.

Magdalena Załuska

 
      Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Po raz pierwszy  Światowy Dzień Poezji był także obchodzony w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baborowie. Z tej okazji wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji „Wiersze z odzysku” (ang. blackout poems) idea wydarzenia polega na  kreatywnej destrukcji, w ten sposób na bazie klasycznych utworów literackich powstają nowe wiersze.

Zadanie,  wbrew pozorom wcale niełatwe, przyniosło wspaniale rezultaty w postaci nowych poezji uzupełnionych kolorowymi ilustracjami. Uczniowie w stu procentach sprostali wymaganiom, ponieważ nie tylko stworzyli wiersze, narysowali ilustracje, ale przede wszystkim w swoich pracach nawiązywali do tematu przewodniego jakim była wiosna i zdrowy styl życia.

Anna Rozłucka-Jankowska

ZSP Baborów

 

 

p 1

 
More Articles...
22820640
23021856