Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSP w Baborowie został zorganizowany uroczysty apel, na wstępie którego, chcąc zaakcentować nasz udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zabrała głos pani dyrektor Alicja Szuba, która przywitała wszystkich zaproszonych gości, wśród nich znalazł się dr Marek Gadowicz z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jego wykład przybliżył uczniom najistotniejsze wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przyczynił się także do zwiększenia, wśród dzieci i młodzieży, poziomu wiedzy dotyczącej historii naszego kraju. Następnie reprezentanci klasy 4b - Sabina i Gabriel Chacko, przygotowani przez panią Barbarę Piotrowską, zaprezentowali wiersz Władysława Bełzy „Katechizm Polskiego dziecka”. Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która by nie znała tego, tak prostego w formie, ale jakże znaczącego i podniosłego w treści, utworu. Kolejnym punktem programu była „Rota”, którą z dziecięcą szczerością, przepięknie wyśpiewał najmłodszy uczestnik apelu - Henryk Skrzyp uczeń klasy 3a przygotowany przez panią Ewelinę Szwec. Uroczystość związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości to dobry moment na przypomnienie sobie takich znanych utworów Adama Mickiewicza jak w „Reduta Ordona” czy „Śmierć Pułkownika” lub trochę mniej popularnych jak utwór pod incipitem „Gdy tu mój trup”. Wysłuchaliśmy ich w wykonaniu Weroniki Hipnarowicz, Karoliny Żądło oraz Zuzanny Gardy. Tymi utworami dziewczęta reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, do którego przygotowała je pani Iwona Nowak. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stworzyła także okazję do zorganizowania w naszej szkole konkursów o tematyce patriotycznej: recytatorskiego i historycznego.
Podczas apelu zwycięzcom zostały rozdane nagrody. Następnie wysłuchaliśmy piosenki „Niepodległa” w wykonaniu Joanny Stańczyk przygotowanej przez panią Bożenę Bensz.
Ta wspaniała uroczystość nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie efektowna dekoracja wykonana przez panią Elżbietę Olejnik oraz zdobiące pierś każdego ucznia, nauczyciela i zaproszonych gości, kotyliony w barwach narodowych pomysłu i wykonania pani Anny Szewczuk. Punktem kulminacyjnym apelu był występ uczniów naszej szkoły, którzy uczestniczyli w zajęciach teatralnych w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia…” będącym grantem Fundacji BGK i programu „Na 100 Niepodległa” realizowanego w naszej szkole przez p. Annę Rozłucką – Jankowską i p. Iwonę Nowak.

Głównymi celami projektu jest umacnianie tożsamości lokalnej i narodowej dzieci i młodzieży, a także zwiększenie ich wiedzy na temat działań związanych z dążeniem Polaków do niepodległości. Grupa, przygotowana aktorsko - przez reżysera teatru i pedagoga panią Grażynę Tabor z Raciborskiego Centrum Kultury oraz wokalnie przez panią Annę Jegerską-Michalską – pieśniarkę i aktorkę, zaprezentowała przepiękną etiudę teatralną. Inspiracją do jej powstania były losy rodzin uczniów biorących  w niej udział. Występ wywołał u oglądających łzy wzruszenia oraz ogromne emocje. Nie bez znaczenia była tutaj scenografia składająca się z przedmiotów, sprzętów i elementów garderoby, która nawiązywała do czasów wojny i wczesnych lat powojennych. Naturalność, swoboda, lekkość gry aktorskiej, a także pieśni z dawnych Kresów Wschodnich wyśpiewane na trzy głosy po ukraińsku sprawiły, że byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia.

Iwona Nowak, Anna Rozłucka-Jankowska
nauczycielki ZSP w Baborowie

 

 

       Od kilku już lat ósmego listopada uczniowie klas I-III   naszej szkoły biorą udział w programie edukacyjnym „ Śniadanie daje moc”. Tak było i też w tym roku.
     Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który daje dzieciom wiele energii do nauki, pozwala lepiej koncentrować się w czasie lekcji i daje siłę do zabawy.
     W tym dniu nasi młodsi uczniowie spotkali się w stołówce szkolnej. Najpierw utrwalali wiedzę o zasadach zdrowego odżywiania się, a potem wspólnie przygotowywali oraz spożywali zdrowe i kolorowe kanapki. Jak zwykle podczas takiej pracy wykazali wielką inwencję kulinarną co zostało uwiecznione na załączonych fotografiach.
     Należy podkreślić, że wspólne śniadanie było nie tylko świetną zabawą, ale też nauką o tym, jak ważne jest dla każdego człowieka zdrowe odżywianie.

Wychowawczynie klas   I-III
ZSP w Baborowie

 

 

      W dniu 08.11.2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baborowie odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”. Jednym z prelegentów i zaproszonych gości był dr Marek Gadowicz z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jego wykład przybliżył uczniom najistotniejsze wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przyczynił się także do zwiększenia, wśród dzieci i młodzieży, poziomu wiedzy dotyczącej historii naszego kraju. Wystawa zorganizowana w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jest to forma nowoczesnej i atrakcyjnej lekcji historii, dla uczniów i dorosłych. Fundatorami wystawy są Bank Pocztowy SA i PERN SA. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych. Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości. Organizacji wystawy towarzyszyły konkursy historyczne związane z tematyką odzyskania niepodległości oraz prelekcje o tematyce patriotycznej.

 Anna Rozłucka-Jankowska


 

      O tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia wiedzą wszystkie dzieci. To dzięki niemu nasi uczniowie mają energię i siłę do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na zadaniach wykonywanych w szkole. Jak co roku, moi uczniowie z klasy III a dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” i przygotowywali zdrowe, drugie śniadanie. Nasz dzień rozpoczął się od wyświetlenia prezentacji multimedialnej i pogadanki, dzięki której uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie to nie tylko żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa oraz ciemny chleb, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe oraz o zasadach zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie uczniowie przystąpili do tworzenia smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek. Kolejnym etapem czwartkowego, kulinarnego dnia było przygotowanie szaszłyków z różnych owoców. Dzieci z wielką radością przystąpiły do wykonania tego zadania, wykonując wspaniałe kompozycje smakowe. Samodzielnie przygotowane śniadanie uczniowie zjedli z ogromnym apetytem, a w związku z tym, że owocowych smakołyków powstało całe mnóstwo, dzieci poczęstowały nimi Dyrekcję, nauczycieli, pracowników naszej szkoły oraz uczniów innych klas. Podsumowaniem tego dnia był interaktywny Quiz wiedzy o zdrowym odżywianiu, który dzieci rozwiązały błyskawicznie.

     Wspólny, kulinarny czwartek okazał się świetną zabawą dla moich uczniów, a ponadto był okazją do pogłębienia wiedzy na temat istoty śniadań w diecie dzieci. Była to także lekcja kulturalnego spożywania posiłków. Mnie bardzo cieszy fakt, że świadomość dzieci na temat zdrowego stylu życia jest coraz większa, a to również zasługa rodziców, którzy dbają o to, by dzieci przynosiły do szkoły tylko to, co zdrowe. Dziękuję rodzicom „moich” dzieci za pomoc w przygotowaniu tego wspaniałego, kulinarnego dnia.

Ewelina Szwec


 

 W ramach realizowanego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Baborowie projektu „Ocalić od zapomnienia…” związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz klasa trzecia gimnazjum odwiedzili w dniu 25.10.2018r. Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jeszcze przed wejściem do środka, uwagę młodzieży zwrócił przepiękny mural historyczny znajdujący się na ścianie budynku archiwum. Symbolicznie opisuje on losy kraju od 1918 roku do współczesności. Taka forma przedstawiania historii bardzo się uczniom spodobała. Być może zainspirowani, stworzą podobne dzieło w naszej szkole.

Już w pomieszczeniach archiwum, młodzież dowiedziała się kiedy powstał Instytut, czym się zajmuje oraz jakie dokumenty są tam gromadzone. Ta nietypowa, żywa lekcja historii zorganizowana przez Pana dr Marka Gadowicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Centrum Historii Zajezdnia.  Jest to miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych. Wystawa „Wrocław 1945–2016” jest opowieścią o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przybywszy z różnych stron Polski i Kresów od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta. Scenograficzna, interaktywna i multimedialna wystawa wzbogacona jest tysiącami zdjęć, materiałami audio-video oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami.

        Pomimo zimnego wiatru i deszczu postanowiliśmy zrealizować ostatni punkt programu, czyli spacer ulicami miasta. Przemiła pani przewodnik żywo i z humorem opowiadała o najciekawszych budowlach Wrocławia, zabytkach i wydarzeniach, które znalazły trwałe miejsce w historii stolicy Dolnego Śląska.

     W wycieczce brali także udział emerytowani nauczyciele naszej szkoły.

Anna Rozłucka-Jankowska

nauczycielka ZSP w Baborowie

2m

3m

4m

1m

logo 100 kolor_m  BGK-fundacja-RGB-01m

 

 

 

Powiatowy sukces zespołów tanecznych Flowers i Folkstar z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie

 

„Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce”

     Tanecznie rozpoczęła się jesień w naszej szkole…4 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu odbył się Powiatowy Konkurs Taneczny w ramach XVIII Festiwalu Kultury Powiatowej. W konkursie wzięły udział zespoły taneczne z całego powiatu głubczyckiego. Naszą szkołę reprezentowały zespoły Folkstar, który tańcem ludowym „wytańczył”- II miejsce i zespół Flowers, który choreografią taneczno-akrobatyczną „Szkolne Agentki” decyzją jury zajął III miejsce. Jest to duży sukces naszej szkoły, ponieważ oba zespoły startowały w konkursie w jednej kategorii wiekowej. Taniec sprawia naszym uczniom wiele radości, bardzo chętnie uczestniczyli w próbach i ćwiczyli każdy element choreografii. Jesteśmy bardzo dumne z osiągnięć naszych uczniów i życzymy im jeszcze wielu „wytańczonych” sukcesów.

     Serdecznie DZIĘKUJĘMY Dyrekcji naszej szkoły, Rodzicom naszych uczniów za pomoc i wsparcie w zakresie rozwijania zainteresowań i talentów naszych uczniów oraz wszystkim, osobom, które tego dnia mocno trzymały za nas kciuki.

Ewelina Szwec i Anna Dawidów

IMG 7584_m


IMG 8044


IMG 7631_m

 

 

Sukces Henia-ucznia klasy IIIa naszej szkoły w XVIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim

Sukcesem recytatorskim rozpoczął się nowy rok szkolny… 9 października 2018r. w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w ramach Festiwalu Kultury Powiatowej. Celem konkursu było wyszukiwanie i promowanie talentów oraz propagowanie piękna literatury wśród dzieci i młodzieży z powiatu głubczyckiego. Uczeń naszej szkoły- klasy IIIa Henryk Skrzyp zachwycił jurorów swoją interpretacją wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” i w kategorii klas I-III zajął II miejsce. Henryk od pierwszych dni nauki w szkole wyróżnia się płynnością i wyrazistością mowy, wspaniałą dykcją oraz interpretacją recytowanych tekstów. Udział w tego typu konkursach jest dla dzieci wyzwaniem, kształtuje osobowość człowieka i uczy poprzez literaturę tego co najpiękniejsze i najwartościowsze w życiu. Jestem bardzo dumna z sukcesu mojego ucznia i cieszę się chwilami, które spędziliśmy razem podczas przygotowań do konkursu. Heniowi oraz jego Rodzicom serdecznie GRATULUJĘ!

Ewelina Szwec

IMG 7666_m

 
More Articles...
22675528
22804296