„MAMY TO!”

Tym zawołaniem z Woodstockowych scen chciałem przywitać Państwa i przedstawić rozliczenie 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Baborów.

Po rocznej przerwie spowodowanej trudnościami organizacyjnymi znowu wolontariusze pojawili się na ulicach wszystkich miejscowości naszej gminy. Tym razem założyliśmy własny sztab działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Dostaliśmy od Fundacji WOŚP odpowiednią ilość puszek i „serduszek” Mogliśmy oplakatować gminę informując o kweście. Dostaliśmy również gadżety, które trafiły na licytację.

Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem: „Jednoczymy Polaków już 25 lat”. Zebrane pieniądze zostaną spożytkowane na oddziały pediatryczne i na godną opiekę nad seniorami. W roku 2016 Szpital Powiatowy w Głubczycach, z którego usług mieszkańcy naszej gminy korzystają (obyśmy nie musieli) otrzymał z Fundacji sprzęt na sumę ponad 800.000 zł.

Mimo, że nie chodzi nam o rekordy, to miło poinformować, że nasi wolontariusze zebrali kwotę 8.544,95 zł, czyli najwięcej jak dotychczas. Zasługa w tym przede wszystkim młodzieży ZSP Baborów, która w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (zresztą tradycyjnie) z determinacją i pełnym zaangażowaniem kwestowała. Jest to ważny element w kształtowaniu postaw prospołecznych u młodych ludzi. Wielkie dzięki.

Czas na liczby. Zebraliśmy w:

Baborów                                 2679.38 zł i 2,85 eu – opiekę nad uczniami sprawowały Panie Anna Szewczuk i Ewa Świercz

Babice                                      218.06 zł                 - Wioletta Linczewska

Boguchwałów                           590.00 zł                 - Anna Bałuszyńska

Czerwonków                           396.39 zł i 12,89 eu - Anna Rydzik

Czerwonków Osiedle                   242,42 zł                 - Magdalena Załuska

Dziećmarów                                 321.65                     - Marek Wiatrowicz

Dzielów                                         557.53 i 1,10 eu       - Anna Kiner

Księże Pole                                    400.00                     - Józefa Hipnarowicz

Langowo                                       306.00 zł                 - Ewelina Jankowska

Raków                                           1.014.89 zł i 0,16 eu - Elwira Holeczek

Sucha Psina                                     368.00 zł                 - Teresa Wołk

Sułków                                           245.94 zł                 - Lidia Wrzos

Szczyty                                           105.00 zł                 - Aneta Kierek

Tłustomosty                                   686.60 zł i 5.00 eu   - Magdalena Bradel

Poza tym z gadżetów uzyskaliśmy 343.99 zł.

Po przewalutowaniu euro ostateczna kwota zbiórki to

8544,95 zł

Oprócz wymienionym wyżej osobom chciałbym podziękować tym, którzy okazali nam pomoc organizacyjno-techniczną: P. Alicji Szubie, P. Ryszardowi Ratuś, P. Teresie Demianowskiej i pracownikom Banku Spółdzielczego w Baborowie, P. Monice i Wojciechowi Śliwińskim, P. Aleksandrze Nowak-Sicińskiej, P. Dorocie Popów i P. Katarzynie Sawickiej.

Sztab WOŚP Baborów pragnie w następnych latach rozwinąć akcję poprzez organizację imprez towarzyszących Finałowi i współpracę z Urzędem Gminy i ZUK-iem. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

Na końcu pragnę gorąco podziękować mieszkańcom naszej gminy za okazaną szczodrość i hojność.

Do zobaczenia na 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 Szef Sztabu
Cezary Wanat

 IMG 5993m

Wolontariusze 25. Finału WOSP: Ania Gębuś, Agnieszka Krybus, Martyna Komorek, Maria Pałac, Weronika Bachryj, Grzegorz Szczudło, Nicola Sabina, Klaudia Kołodziej, Magda Bałuszyńska, Michał Kosa, Kasia Domagała, Monika Załuska, Dominika Woźniak, Sylwek Sobczyk, Oliwia Poniatowska, Michał Kiner, Jakub Kiner, Natalia Kidziak, Tomek Wiatrowicz, Zuzia Garda, Malwina Pierzycka, Weronika Hipnarowicz, Nikola Moryc, Martyna Kuta, Szymon Kuta, Julia Jankowska, Weronika Drążek, Fabian Holeczek, Aleksandra Kopytyńska, Sara Kopytyńska, Mateusz Górecki, Weronika Gawłowska, Wiktoria Sumik, Julia, Marlena i Marcelin Kierek, Sebastian Ledzion, Kasia Majer, Julia Majer, Daniel Kołodziej, Kamil Berlik, Jasmin Kordus, Gracjan Kraśnicki, Karolina Żądło, Paulina Olejnik.

Fot. Ryszard Ratuś

 

 „Nad stajenką gwiazdka świeci,
do stajenki idą dzieci.
Idą dzieci w równych rządkach,
niosą dary dla dzieciątka…”

W naszej szkole od wielu lat istnieje tradycja wystawiania „Jasełek” przez uczniów klas młodszych, aby na nowo przeżyć radość z przyjścia Zbawiciela. Uczniowie klasy I a w okresie bożonarodzeniowym dwukrotnie wystawili swoje przedstawienie. Pierwszy raz 22 grudnia- na apelu opłatkowym dla uczniów klas I-II oraz swoich rodziców, drugi raz 20 stycznia- dla babć i dziadków. Głównym celem spektaklu było przedstawienie historii narodzenia Jezusa w bajkowej scenerii, ponieważ Jezus przyszedł na świat po to, aby czynić dobro, które prowadzi do zbawienia, a w baśniach i bajkach dobro zawsze zwycięża nad złem. Oprócz tradycyjnych postaci związanych z szopką betlejemską, przez scenę przewinęło się wiele barwnych, bajkowych postaci, które na chwilę opuściły swoje baśnie i bajki, aby przywędrować do Jezusa, Maryi i Józefa, przynosząc dary dobrych uczynków i postanowień. W tej bajkowej atmosferze, pełnej bliskości i serdeczności przeplatanej pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami- widzowie mogli przeżyć swoisty moralitet- ujrzeć „istotę życia”, bowiem Jezus Chrystus rodzi się zawsze w słowach dobroci, czystym spojrzeniu, codziennym trudzie, w naszym zmęczeniu, w bezsennej nocy chorego, w uśmiechu dziecka czy natchnieniu artysty pod warunkiem, że przyjmiemy go czystym i gorącym sercem.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni to 20 stycznia wszystkim zrobiło się cieplej na sercu, ponieważ naszą klasę licznie wypełnili najukochańsi, zaproszeni goście- Babcie i Dziadkowie uczniów klasy I a. Oprócz przedstawienia, uczniowie zaśpiewali piosenkę „Na dzień Babci i dzień Dziadka”, a na zakończenie złożyli dziadkom życzenia i wręczyły laurki. Święto Babci i Dziadka w naszej klasie to był dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła temu spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Wspólny czas dziadków i wnucząt to czas bezcenny …jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje”/Gustaw Flaubert/ Tym pięknym chwilom towarzyszył przepyszny, słodki poczęstunek przygotowany przez moje, klasowe Mamy.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie, cudownie spędzony razem czas i już nie mogę doczekać się naszego, kolejnego spotkania, Rodzicom „moich” dzieci za czas nam poświęcony oraz ogromną pomoc w zorganizowaniu tego święta.

Ewelina Szwec- wychowawczyni klasy I

 

 

 

 Sieć, której wcieleniem są zarówno Internet, jak i telefony komórkowe, jest w nowoczesnym świecie czymś równie oczywistym jak powietrze i woda. Ogrom przemian w społeczeństwie, jakie wywołało rozpowszechnienie i rozwój Sieci jest bezprecedensowy. Interaktywne cyfrowe media coraz częściej występują w roli narzędzi pośredniczących w relacjach ze światem, w tym także w kontaktach międzyludzkich. Kiedy do dyspozycji mamy telefon i Internet, a świat stał się „globalną wioską”, anachronizmem stało się pisanie listów czy telegramów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w naszej szkole w ramach ewaluacji wewnątrzszkolnej, dzieci i młodzież naszej szkoły najczęściej spędzają wolny czas w towarzystwie mass mediów z przewagą Internetu.

Znamiennym jest fakt, że korzystający z sieci używają swoistego języka, którego charakterystycznymi elementami są akronimy, a przede wszystkim emotikony, które w Internecie stanowią swoisty substytut komunikacji niewerbalnej, a ich znaczenie bywa zmienne i zależne od kontekstu. Tego typu komunikacja poprawia szybkość i jakość usług, ale niestety wpływa negatywnie na płaszczyznę językową użytkowników języka. Specyfiką komunikowania się przez tego typu urządzenia jest ekonomiczność i oszczędność środków wyrazu. Służą one do wyrażania nastrojów, uczuć i emocji w zwykłych dokumentach tekstowych, ale pomijana jest sfera wrażliwości, refleksji, z czego może wynikać zaobserwowane ograniczenie umiejętności w nazywaniu uczuć.

Prawie niemożliwym wydaje się, by zwykła książka nawet bogato ilustrowana i w barwnej oprawie mogła konkurować z telewizją czy Internetem.

W roku szkolnym 2016/2017 nauczycielki języka polskiego w ZSP w Baborowie Anna Rozłucka – Jankowska i Iwona Nowak wraz z klasami VIa i VIb wdrażają w pracy nad lekturą nowatorskie metody: metoda lapbooka, teatrzyk kamishibai, metoda myślących kapeluszy de Bono, flashmob, street art i inne.

Głównym celem i założeniem tej innowacji jest nakłonienie do sięgania po coś, co uczniowie uważają dziś za anachronizm – książkę, aby przede wszystkim pokazać im wartość i piękno literatury, by unaocznić sens słów „Kto czyta, żyje wielokrotnie”. Kolejnym ważnym aspektem podjętych działań jest promocja czytania książek jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.

W październiku szóstoklasiści zaprezentowali uczniom pozostałych klas oraz w trakcie wywiadówek również Rodzicom uczniów wypracowaną metodę lapbooka. Lapbook to w dosłownym tłumaczeniu „książka na kolanach”, obrazkowa mapa myśli, rodzaj teczki, w której zbieramy materiały na dany temat; Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej, przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa.

Zakładanym rezultatem innowacji jest fakt, że uczniowie zyskają inny pogląd na omawiane lektury, utwierdzą się w przeświadczeniu, że praca z tekstem źródłowym może być ciekawa i inspirująca, a czytanie książek stanie się ciekawą formą spędzania wolnego czasu, stanowiącą alternatywę dla gier komputerowych.

 Iwona Nowak
Anna Rozłucka – Jankowska


 

 

 

15 maja 2014r. uczniowie klas pierwszych SP w Baborowie, uczestnicy zajęć „Mali Ratownicy” wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem KRUS z Głubczyc - Panią Barbarą Ziółko, które dotyczyło bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

Była to okazja do wzbogacenia swojej wiedzy na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa i utrwalania nawyków prawidłowych zachowań, a także podnoszenia znaczenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Ziółko za przekazanie naszym dzieciom niezwykle ważnych treści i wspólną pracę na rzecz podnoszenia świadomości dotyczącej dbania o własne bezpieczeństwo.

Lidia Wrzos

 

 

 

            30 stycznia 2014r. w ramach zajęć „Umiem ratować” spotkaliśmy się z Rzecznikiem Prasowym Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach mł.asp. Agatą Aleksiejewicz, która rozmawiała z nami na temat bezpiecznych ferii, wytłumaczyła nam co to są używki i dlaczego nie należy ich stosować.

Rozmawialiśmy też na temat przemocy w Internecie i przemocy w szkole. Pani wytłumaczyła nam, że jeśli ktoś nas nęka w Internecie, należy powiedzieć o tym przede wszystkim rodzicom. Zwróciła uwagę, że należy zwracać się o pomoc na policję.

Pod koniec zajęć wszyscy zadawaliśmy pytania, a Pani na wszystkie odpowiedziała.   

                 Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Szymon Pałac kl 4b


 

 

BEZPIECZNE FERIE-

PORADY MAŁYCH RATOWNIKÓW

 

  1. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
  2. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  3. Rzucając śniegowymi kulkami pamiętaj, że kulka śniegowa powinna być miękka i nie zawierać twardych, ostrych przedmiotów. Nigdy nie celuj w głowę! 
  4. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej.
  5. Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym!
  6. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
  7. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  9. Ubieraj się stosownie do temperatury panującej na dworze.
  10. Pamiętaj o zasadach pierwszej pomocy.

 

ZAPAMIĘTAJ TELEFONY: 
POLICJA - 997    STRAŻ POŻARNA - 998 
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999 
NUMER ALARMOWY – 112

 

 

BEZPIECZNIE i WESOŁO NA FERIE ZIMOWE

            Grupa uczniów z klasy 4a i 4b w ramach zajęć z innowacji „Umiem Ratować” wystąpiła na apelach przygotowanych dla klas 1-3SP, 4-6 SP oraz gimnazjum. Przedstawiła prezentację multimedialną „Bezpieczne ferie”, rozdała ulotki na temat zasad bezpiecznej zabawy na feriach. Przypomniała uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Szczególną aktywnością wykazali się uczniowie: Aleksandra Jakubowska, Emilia Rogacz, Weronika Drążek, Martyna Chacko z klasy 4a oraz Rafał Mądry, Agnieszka Mądry, Szymon Pałac i Sebastian Seemann z klasy 4b, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie na rzecz szerzenia idei ratownictwa.

                                                                                              Lidia Wrzos


 
More Articles...
22541044
22672852