W dniu 5 grudnia 2018r. w ZSP w Baborowie odbył się uroczysty apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jego głównym celem było szerzenie idei, tolerancji i integracji wśród całej społeczności szkolnej. Na apelu gościli wychowankowie Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Cyprzanowie i Samborowicach, Domu Opieki Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Kietrzu oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Raciborzu. Rozpoczęliśmy przepięknym teledyskiem z piosenką Stanisława Soyki „Zobacz we mnie człowieka” . Następnie Pani Dyrektor Alicja Szuba przywitała wszystkich zgromadzonych gości i zaprosiła do wspólnego świętowania.

Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczestnicy apelu – uczniowie klasy 2b, którzy jako zespół „Wesołe Pląsy” zaprezentowali się w układach choreograficznych do ludowej piosenki rosyjskiej „Kalinka” i pieśni żydowskiej. Artystyczną kontynuacją tematu był występ naszych gości z Raciborza. Kolorowe „dziewczyny mikołajki” zaśpiewały, zatańczyły i dodatkowo „wymigały” kilka najpopularniejszych szlagierów o tematyce świątecznej. Patrzyliśmy z zachwytem na słowa piosenek tłumaczone na język migowy, a wszystko oczywiście w ruchu i tańcu. Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych od lat jest wielkim wydarzeniem w ZSP w Baborowie. Zawsze też są na nim obecni przedstawiciele Domu Opieki Społecznej w Kietrzu. Podopieczne Sióstr Franciszkanek tym razem zaprezentowały się w kilku utworach wokalnych. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy pięknych kolęd śpiewanych całym sercem, z wielką starannością i głęboką wiarą w przesłanie w nich zawarte. Kolejnym punktem programu był skecz słowno-muzyczny przedstawiony przez wychowanków Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej
w Cyprzanowie i Samborowicach. Skecz i piosenka wprowadziły luźniejszy nastrój, zachęciły do wspólnego śpiewania oraz wesołej zabawy. W tym roku na apelu wyraźnie dominowały utwory wokalne, ponieważ kolejny występ, tym razem uczennic naszej szkoły Joanny Stańczyk, Nikoli Pachowicz i Neli Szulc, był także piosenką. Dziewczyny zaśpiewały utwór Seweryna Krajewskiego pt. ”Nie jesteś sama”.
Na zakończenie apelu ponownie wystąpili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Raciborzu. Tym razem zaprezentowali się jako wspaniali bębniarze. Wybijając energetyczne rytmy na swoich instrumentach napełnili wszystkich pozytywną energią.

Tym występem zakończyliśmy świętowanie. Mamy nadzieję spotkać się w tym samym, a może jeszcze większym gronie, za rok.

Serdecznie dziękujemy Pani Renacie Kidziak, która wraz z córką Oliwią od lat uczestniczy w naszych apelach, jest także dobrym duchem tej imprezy, zapewniając wszystkim gościom własnoręcznie upieczone ciasta. Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy, szczególnie Pani Bożenie Witkoś i Annie Szewczuk, a przede wszystkim dziękujemy Pani Dyrektor Alicji Szubie za możliwość zorganizowania, po raz kolejny, apelu, który łączy i integruje.

Barbara Waga i Anna Rozłucka-Jankowska

1

2

3

4

 

   Każdy inny – wszyscy równi  pod takim hasłem w dniu 07.12.2017r. w ZSP w Baborowie odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Zebranych licznie gości w osobach pani burmistrz Elżbiety Kielskiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie pani Lidii Piechy oraz p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Baborowie pani Ewy Ratuś oraz rodziców uczniów klasy IB SP przywitała dyrektor ZSP pani Alicja Szuba.

   Celem apelu było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością.

   Uroczystość tłumaczona była na język migowy przez nauczyciela ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Przy okazji uczniowie mogli uczestniczyć w krótkiej lekcji języka migowego. Poznali daktylografię, czyli alfabet palcowy migowy oraz gesty określające zwroty grzecznościowe. Następnie zabrał głos przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Michał Kiner i zapowiedział pierwszy tego dnia występ. W dwóch tańcach zadebiutowali na scenie fantastyczni „mali górale, czyli uczniowie klasy IB. Kolejnym punktem programu był występ gości z Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, którzy przedstawili montaż słowno – muzyczny do tekstu Juliana Tuwima „Abecadło”. Po nich wystąpili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu prezentując się w dwóch odsłonach tańca nowoczesnego inspirowanego muzyką rapu i hip-hopu

   Po raz pierwszy w naszej szkole gościli wychowankowie Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej z Cyprzanowa. W ich wykonaniu zobaczyliśmy krótką scenkę o tolerancji oraz występ muzyczny do utworu Stanisława Sojki. W zupełnie inny klimat wprowadził oglądających pokaz grupy tanecznej „Black Roses”, działającej przy ZSP w Baborowie tańczącej w rytmie ostrej rockowej muzyki.

   Uczestnicy spotkania obejrzeli także krótki film traktujący o zachowaniu się w stosunku do osoby z niepełnosprawnością.

   Ostatnim punktem programu artystycznego był koncert zespołu bębniarzy „Tumbao” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

   Na zakończenie apelu pani dyrektor Alicja Szuba oraz pani wicedyrektor Elżbieta Olejnik wręczyły nauczycielom i opiekunom występujących uczniów podziękowania w postaci dyplomów oraz wykonanych z masy solnej przepięknych aniołków z sercem na dłoni i logo naszej szkoły, aby obdarowywani już zawsze czuli, że jesteśmy z nimi i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie i przyjaźń.

   Organizatorzy składają serdeczne podziękowania pani dyrektor ZSP w Baborowie Alicji Szuba, pani wicedyrektor Elżbiecie Olejnik, nauczycielom - pani Annie Szewczuk, pani Bożenie Witkoś, panu Adamowi Ratusiowi i panu Ryszardowi Ratusiowi i pracownikom obsługi.

   Pragniemy również podziękować pani Renacie Kidziak – mamie naszej Oliwki za przepyszne ciasta, którymi raczy nas już od kilku lat.

   Mamy nadzieję, że również za rok spotkamy się w tak licznym i szacownym gronie.

   Barbara Waga, Anna Rozłucka-Jankowska

 
22365080
22622732