W dniach 06 – 07.10.2017r. nasza drużyna "Zawisza Czarny" oraz Gromada Zuchowa "Leśne Duszki" wzięła udział w Rajdzie Jesiennym. Zostaliśmy zaopatrzeni w mapę i ruszyliśmy na trasę Równe - Dobieszów. Podczas marszu naszym zadaniem było zaliczanie zadań na poszczególnych punktach kontrolnych.

     W czasie wędrówki zapoznaliśmy się z pracą Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz 10. Brygady Logistycznej w Opolu. Po dotarciu do Pietrowic, po kilkunastokilometrowej wędrówce mogliśmy odpocząć. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym zebrały się wszystkie drużyny, następnie na sali gimnastycznej były prowadzone gry i zabawy harcerskie. 

     W drugim dniu rajdu udaliśmy się na Kopę Biskupa Antoniego Adamiuka – patrona harcerzy, na której został odmówiony różaniec. Na zakończenie rajdu odbył się uroczysty apel z udziałem wszystkich służb mundurowych. Miłą niespodzianką dla nas było wręczenie naszej drużynie pucharu.  

     Podczas wędrówki mogliśmy się lepiej zintegrować i poznać nowych ludzi. Wszyscy zmęczeni, po trudach wędrówki, ale zadowoleni wróciliśmy do Baborowa – na szczęście już autobusem

Do zobaczenia na trasie kolejnego rajdu!

 

Święty Jerzy jest patronem wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów, jak i skautów oraz harcerzy. 25. Kwietnia br. Nasza drużyna harcerska "Zawisza Czarny" wzięła udział w Rajdzie, który rozpoczął się w Głubczycach. Na drodze czekały nas różne zadania, I chociaż nie były łatwe, my daliśmy radę.  Pomimo zmęczenia dotarliśmy do zamierzonego celu, do Gołuszowic. Tam mogliśmy odpocząć I zjeść coś ciepłego. Na drodze Rajdu mogliśmy porozmawiać, lepiej się poznać. Po całym dniu zmagania wróciliśmy do Baborowa. Na szczęście - już autobusem :)

Czuwaj!

 

 

07.04.2017r. W Branicach odbyło się "Harcerskie Czuwanie". Jego celem było głównie lepsze przygotowanie nas do Świąt Wielkiej Nocy. Czuwanie rozpoczęła Droga Krzyżowa wychodząca z kościoła pw. Św. Rodziny, a zakończyła Msza Święta w kościele parafialnym pw. WNMP. Każda drużyna niosąc krzyż rozważała i analizowała etapy męki Pańskiej. Dla nas, jak i zarówno innych harcerzy było to spotkanie, dzięki któremu zrozumieliśmy sens Męki Chrystusa... 

Czuwaj!

 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

W dniu 10 listopada 2015r. harcerze i przedstawiciele samorządu uczniowskiego uczestniczyli w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Głubczycach tj; przemarsz ulicą Kochanowskiego pod Pomnik Czynu zbrojnego w Głubczycach, gdzie odbył się uroczysty apel. Następnie harcerze udali się na koncert okolicznościowy w Miejskim Ośrodku Kultury.  

Ewa Świercz

Święto Narodowe 11 Listopada 1

 

 MIKOŁAJKOWO - ANDRZEJKOWY BIWAK HARCERSKI

         2 i 3 grudnia odbył się w naszej szkole MIKOŁAJKOWO – ANDRZEJKOWY BIWAK HARCERSKI, w którym wzięła udział szkolna DH Zawisza Czarny, zastęp pod kierunkiem dh Ewy Świercz działający w szkole podstawowej, członkowie SDH Eskapada oraz inni członkowie Hufca ZHP w Głubczycach. Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 16 rozpakowaniem bagaży i przygotowaniem miejsca noclegowego. O godzinie 17 szkoła rozbrzmiała harcerskim śpiewem, w ramach przygotowanego świeczkowiska. Nasze muzykowanie rozpoczęliśmy utworem „Bratnie słowo”, podczas którego stanęliśmy w kręgu trzymając się za ręce i obiecując sobie, „że pomagać będziem wzajem, druh druhowi druhnie druh”. Następnie wystąpił zespół gitarowy pod kierunkiem dh Ewy Wrony, który przygotował dwie piosenki i cztery przyśpiewki harcerskie. Po występie zaprezentowaliśmy przygotowane przez nas piosenki.

         Kiedy zakończyła się część artystyczna, odwiedził nas bardzo szacowny gość w czerwonym ubraniu i z białą brodą. Święty Mikołaj schował się, dlatego nasi gitarzyści musieli przeszukać całą szkołę i znaleźć tajemniczego gościa. Poszukiwania okazały się bardzo owocne. Mikołaj przyniósł ze sobą torbę słodyczy, które rozdawał dzieciom za poprawnie wykonane zadania. Po rozdaniu słodyczy i krótkiej zabawie Mikołaj musiał nas niestety opuścić.

         Następnie zgodnie ze zwyczajem andrzejkowym rozpoczęliśmy wróżenie. Aby dowiedzieć się, kto z grona wróżących wyjdzie pierwszy za mąż lub ożeni się, ustawialiśmy buty w rządku, aż do drzwi wyjściowych. Następnie losowaliśmy wróżby, aby odkryć, co nas czeka w najbliższej przyszłości.

         Wieczorem, odbył się kominek i dh Ania zaprezentowała dwie gawędy: „Jak Bóg stworzył matkę” oraz „Przygoda na pustyni”. Po wysłuchaniu gawęd harcerze zostali podzieleni na trzy zespoły, których zadaniem było przygotowanie swojej własnej gawędy. Najpiękniejszą, zakończoną morałem, przygotował zespół kierowany przez dh Anię.

         Późnym wieczorem odbyła się gra terenowa „Świetliki”. Harcerze zostali podzieleni na pięć patroli. Każdy patrol musiał zaliczyć cztery punkty patrolowe - „Świetliki”, na których musiał wykazać się znajomością technik harcerskich, spostrzegawczością i umiejętnością logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek.

         Następnego dnia, po porannej zaprawie, mieliśmy krótki apel, po którym wszyscy założyli sportowe ubrania i rozpoczęliśmy minizawody sportowe. Harcerze „walczyli” rzucając piłką do kosza, skacząc na skakance, grając w piłkę siatkową i minihokeja. Największą sprawnością sportową wykazał się zastęp dh Kamila. Gratulujemy !!!

         Na zakończenie biwaku odbył się uroczysty apel końcowy, na który przybył komendant Ryszard Kańtoch. Podczas apelu ogłoszono wyniki gry terenowej i rozgrywek sportowych oraz rozdano dyplomy.

         Mam nadzieję, że kolejne biwaki będą tak samo udane, a może i lepsze, oraz przyniosą nam równie miłe wspomnienia i mnóstwo niesamowitych zdjęć.

Do kolejnego biwaku!

                           

                                      Czuwaj!

                                                         Drużynowa DH Zawisza Czarny

                                                                  pwd. Lidia Grządziel

 

 

 

 

10 listopada DH Zawisza Czarny wzięła udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które jak każdego roku odbyły się na placu przy Pomniku Czynu Zbrojnego w Głubczycach. Przed apelem mogliśmy zobaczyć program artystyczny przygotowany przez uczniów SP 1 w Głubczycach pod kuratelą dh Józefa Kaniowskiego. W apelu wzięły udział władze samorządowe powiatu i gminy, przedstawiciele związków kombatanckich, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, harcerze oraz asysta honorowa 10 Opolskiej Brygady Logistycznej z Opola. Po oficjalnych wystąpieniach, wręczeniu Herbów Głubczyc, odznaczeń i wyróżnień odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Następnie delegacje zaproszonych gości i harcerzy złożyły kwiaty pod pomnikiem. Po zakończeniu apelu odbyło się spotkanie z kombatantami, władzami samorządowymi, dowództwem przybyłych jednostek wojskowych i instruktorami Hufca Głubczyce w Domu Kultury. Był to moment sprzyjający zawarciu nowych znajomości, bliższemu poznaniu się i zaplanowaniu dalszych działań. Jesteśmy dumni z siebie, że pamiętamy i mogliśmy oddać cześć i hołd Polakom, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

pwd. Lidia Grządziel

 

 

PRZYRZECZENIE HARCERSKIE

          W dniu 9 listopada 2011r. Rozkazem L. 1/2011 drużynowej DH Zawisza Czarny zamknięto okres próby i dopuszczono do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego 16 Druhen i Druhów. Wszyscy harcerze wyrazili wolę złożenia aktu przyrzeczenia. Po krótkiej musztrze, w kręgu wokół „ogniska” wypowiedziane zostały słowa:

 

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,

nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym / posłuszną
Prawu Harcerskiemu.

 

Przyrzeczenie Harcerskie na Ogień złożyli:

 

dh Marcelina Staniszewska

dh Aleksandra Chawa

dh Aleksandra Szwec

dh Magdalena Pruszowska

dh Karolina Kroczak

dh Alicja Kaźimierów

dh Paulina Prokopowicz

dh Paulina Drążek

dh Kamil Czerwiec

dh Michał Szewczuk

dh Paulina Chomętowska

dh Roksana Kobylańska

dh Oliwię Szulc

dh Adam Demianowski

dh Marcel Roczyna

dh Katarzyna Rusnak

 

Na znak złożonego przyrzeczenia, harcerze otrzymali krzyże harcerskie przypięte przez drużynową do mundurów.

          Niech wypowiedziane przez Was słowa będą wskazówką w Waszym życiu, niech wyznaczają Wam drogę harcerską, pełna wiary, pracy i pomocy niesionej potrzebującym. Jednocześnie życzę wszystkim moim Druhom i Druhenkom radości, a przede wszystkim dumy z bycia harcerzem i członkiem DH Zawisza Czarny.

Pamiętajcie:

         „Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest....‟

 

CZUWAJ!                  

Drużynowa DH Zawisza Czarny

                            pwd. Lidia Grządziel

 

 

 

 

 
More Articles...
22491336
22702872