11. edycja Narodowego Czytania

Możliwość komentowania 11. edycja Narodowego Czytania została wyłączona

„– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze, okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

Rok 2022 ogłoszono rokiem polskiego romantyzmu, a czytanym utworem są „Ballady i romanse” Adama  Mickiewicza, które stały się wówczas manifestem epoki. Znamienne słowa kończące balladę pt. 'Romantyczność” – „Miej serce i patrzaj w serce” – niezwykle aktualne są dziś – dwieście lat po ich napisaniu.

Uczniowie klas: piątej, szóstych, siódmej i ósmych naszej szkoły, na zaproszenie p. Dyrektor Biblioteki Miejskiej, Ewy Ratuś, również przystąpili do akcji Narodowego Czytania.  Zaprezentowali ballady: „Lilije”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Rękawiczka”, „Romantyczność”.

Organizowanie akcji Narodowego Czytania to tradycja  ukazująca historię Polski, piękno naszej literatury, magiczny świat przeżyć.

Polonistki