📚”Piękno polskiej literatury – Narodowe Czytanie – 2024r.”📚📚📚

Uczniowie naszej szkoły, na zaproszenie p. Dyrektor Gminna Biblioteka Publiczna w Baborowie, Ewy Ratuś, rokrocznie biorą udział w Akcji Narodowego Czytania, a obecna klasa 8a już po raz 3.
W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest dramat pt. „Kordian” Juliusza Słowackiego📕. Pani Ratuś przybliżyła uczniom niektóre fakty z życia wybitnego poety, a następnie młodzież przeczytała, przygotowane wcześniej fragmenty utworu. Pan Prezydent RP Andrzej Duda pięknie wypowiedział się na temat tego dzieła:
„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską 🇵🇱 i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności, o tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu.”
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku. A oto lektury, których fragmenty były przytaczane w minionych latach:
2012r. – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza,
2013r. – dzieła Aleksandra Fredry,
2014r. – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza,
2015r. – „Lalka” Bolesława Prusa,
2016r. – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicz,
2017r. – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego,
2018r. – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,
2019r. – „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego,
2020r. – „Balladyna” – Juliusza Słowackiego,
2021r. – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej,
2022r. – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza,
2023r. – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Składamy podziękowania p. Ewie Ratuś za zaproszenie i miłą współpracę.
„Dom, gdzie znajduje się książka, jest przybytkiem słońca” Kornel Makuszyński
Polonistka