Spektakl i zwiedzanie Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej

      Możliwość komentowania Spektakl i zwiedzanie Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej została wyłączona

13 marca 2023 roku uczniowie klasy VI b, wraz z kilkoma uczniami innych klas, udali się do Głubczyckiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli sztukę „W krainie mitów”. Spektakl wystawił Wrocławski Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza.
Przedstawienie „W krainie mitów” to opowieść o rodzeństwie, które podczas szkolnej wycieczki do muzeum niewłaściwie się zachowuje, a konsekwencją tego jest przeniesienie ich w czasy mityczne. Na swojej drodze spotykają Pandorę, Prometeusza, Ikara, Syzyfa oraz Midasa. Bohaterowie ulegają nietypowym i zabawnym perypetiom, które przybliżają im wiedzę na temat przeszłości. Powrót do współczesności polega na rozwiązaniu zagadki oraz wymaga od pary urwisów odwagi, mądrości, pracowitości i wzajemnego szacunku. Spotkanie z mitologią znacząco wpłynęło na edukację bohaterów, zmieniło ich postawy i charaktery.
Sztuka ta przybliżyła i przypomniała uczniom mitologię; a wrażenia po obejrzeniu spektaklu na długo pozostaną w ich pamięci.
Po spektaklu nieco zgłodnieliśmy, więc udaliśmy się na posiłek do pizzerii Cafe Paradiso.
Potem zwiedziliśmy Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, po którym oprowadziła nas p. Barbara Piechaczek – dyrektor muzeum.
Mogliśmy poznać zabytki związane z kulturą i sztuką ludową ziemi głubczyckiej — przedmioty codziennego użytku, sprzęty gospodarstwa domowego oraz sprzęty rolnicze. W ramach ekspozycji archeologicznej obejrzeliśmy zabytki pochodzące z przypadkowych znalezisk z terenu powiatu głubczyckiego oraz z badań archeologicznych. Natomiast ekspozycja historyczna prezentowała zabytki mówiące o dziejach ziemi głubczyckiej od czasów prehistorycznych do roku 1945.
Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek.
Na zakończenie mieliśmy możliwość wybicia oryginalnej monety.

D. Śliwińska
oraz uczniowie kl. 6b