Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      Możliwość komentowania Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania została wyłączona

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły w tym roku 29 września. Jednakże w powodu wycieczki święto to obchodziliśmy w naszej szkole 7 października.

Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie poszczególnych klas przeczytali fragmenty ulubionych książek, ósmoklasiści wygłosili referat na temat wpływu czytania na wszechstronny rozwój człowieka, natomiast uczniowie kl. 6b powiedzieli z pamięci sentencje na temat korzyści płynących z czytania oraz zadeklamowali wiersz Z. Herberta pt. „Książka”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.

Głównymi beneficjentami tego święta są dzieci. Głośne czytanie stymuluje ich rozwój, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą spędzania czasu rodziców z dzieckiem, która pomaga w budowaniu więzi.

Dlaczego warto czytać książki? Korzyści jest mnóstwo.

Oto niektóre z nich:

  1. Czytanie książki wprawia Cię w lepszy nastrój i redukuje stres

Kiedy czytasz, zostajesz przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania, wszelkie problemy dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Badania z 2009 roku pokazały, że czytając zaledwie kilkanaście minut dziennie, zmniejszasz poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się Twoje samopoczucie i łatwiej Ci zasnąć.

  1. Czytelnictwo kształtuje Twój charakter

Czytając książki obyczajowe, o tematyce społecznej czy psychologiczne, kształtujemy nasz charakter niezależnie od wieku. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania moralne, konfrontujemy działania bohaterów z naszym własnym sumieniem. Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.

  1. Czytanie poprawia pamięć

Czytając pobudzasz wyobraźnię, tworzysz filmy i obrazy, łączysz nową wiedzę z tym, co już znasz. Czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, tak samo jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty. Z każdą nową informacją, mózg tworzy nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania. Dzięki temu, masz dużo większą szansę zachować lepszą pamięć, niż ludzie oglądający telewizję.

  1. Czytanie poszerza zasób słownictwa

Im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów. Ich nowy repertuar pozostanie w Twoim „myślowym słowniku” już na zawsze. Już w latach trzydziestych Napoleon Hill, w książce „Myśl i bogać się”, zachęcał do poszerzenia zasobu słownictwa. Przyczynia się to życiowego sukcesu – zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.

  1. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym

Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańską agencję wspierającą sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają, są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Przekłada się to na nowe możliwości, a także podnosi samoocenę i sprawia, że zwiększają się ich szanse na sukces w życiu.

  1. Czytanie pomaga Ci myśleć w sposób analityczny

Czy kiedykolwiek udało Ci się przeczytać powieść, i samodzielnie przewidzieć jej zakończenie jeszcze w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy, że książki umocniły Twoje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię. Im więcej czytasz, tym więcej jesteś w stanie dostrzec. Słowo drukowane kształtuje i rozwija również Twoje inne zdolności – łatwiej przyjdzie Ci sortować i przetwarzać informacje. Tym samym aktywizujesz zdolności logiczne, przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów.

  1. Fikcja literacka zwiększa Twoją zdolność empatii

Fikcja literacka przedstawia wyimaginowany świat. Wprowadza Cię w nowe relacje międzyludzkie, i pokazuje różne, czasem nowe formy zachowań. Innymi słowy zabiera Cię w krainę dostępną tylko miłośnikom książek. Dzięki temu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełnione przez bohaterów literackich stanowią dla Ciebie świetną lekcję życia. Uczysz się na ich doświadczeniach. Nabywasz wiedzę na temat sposobów zachowań w dotychczas nieznanych Ci sytuacjach.
Mamy nadzieję, że głośne czytanie na forum zainspiruje dzieci do sięgnięcia po prezentowane książki, a przede wszystkim wyrobi nawyk czytelniczy, co przełoży się na ich sukces nie tyko szkolny, ale i życiowy; bo jak powiedziała Mirosława Bogacz: „Dzieci, które czytają, lepiej się uczą, myślą pozytywnie, a ponieważ poziom wykształcenia wiąże się z sukcesem i zadowoleniem z życia, można przypuszczać, że są szczęśliwsze.”

Prowadzący akademię z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania: Pola Mróz i Kacper Sadło