„Wspomnienie o przeszłości”

      Możliwość komentowania „Wspomnienie o przeszłości” została wyłączona

28 lutego 1944 roku we wsi Huta Pieniacka (dawne Kresy Wschodnie) miała miejsce ogromna tragedia. Prawie tysiąc jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, zostało wymordowanych. Spalono 172 gospodarstwa – pozostały tylko gruzy, zgliszcza i sterczące kominy. Ocalało zaledwie kilka budynków. Tego strasznego mordu dokonali żołnierze 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS – Galizien, członkowie tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii – UPA oraz policjanci ukraińscy będący w służbie okupanta.

        Przy kościele parafialnym w Babicach umieszczona została tablica upamiętniająca mieszkańców Huty Pieniackiej. Na przełomie lutego i marca, organizowana jest uroczystość. W tym roku, 3 marca, odprawiona była uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych, a następnie przed pamiątkową płytą złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Nasi harcerze, z drużyny Zawisza Czarny, pełnili honorową wartę. Po zakończeniu części oficjalnej, w świetlicy nastąpił czas wspomnień.

       Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baborowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni związane tematycznie z tragicznymi wydarzeniami.

       W ten sposób podtrzymywana jest pamięć, a młode pokolenie poznaje historię i uczy się krzewienia tradycji.

Nauczyciele ZSP